BAŞKAN ERDEM; “TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Açıklama:

BAŞKAN ERDEM; “TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Ceyhan Belediyesi, ilçenin tarihi değeri, şifalı çamuru ve suyuyla ünlü, atıl durumdaki Kokar’a sahip çıkarak temizlik çalışmalarına başladı.

Ceyhan’ın en önemli değerleri arasında bulunan ve yerli, yabancı turistlerin şifa bulmak için geldiği kaplıca niteliğindeki çamur ve kükürtlü suyu ile ün kazanan Kokar’ı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak amacı ile Büyükşehir Belediyesi ve Ceyhan Belediyesi ekipleri tarafından temizlik çalışmalarına başlandı.

KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ

Ceyhan’a 17 kilometre mesafede Yılankale eteklerinde dağın altından kaynayan kükürtlü su ve çamuru ile önemli bir konuma sahip olan Kokar, yıllar önce cazibe merkezlerinden bir tanesiyken uzun yıllardır bakımsızlıktan kullanılmaz hale geldi. Yosunlarla kaplanan Kokar’ın kaynayan gözleri kaya parçaları ve atıklarla kapandı, kurbağalar ve sazlıkların oluşturduğu atıl alan haline dönüşerek kaderine terk edildi.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Vatandaşların şikayetleri  ve bu şikayetlerin yerel medyada geniş yer bulmasının ardından harekete geçen Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, başkan yardımcıları ve ekibi ile bölgede inceleme yaptı. Ceyhan’ın tanıtımına önemli katkılar sağlayacak Kokar’ın temizlik çalışmaları başlatılırken,  alana sahip çıkmak ve proje üretmek için gerekli resmi  yazışmaların başladığını dile getirdi. Ceyhan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından harabeye dönen havuz ve çevresinin islah çalışmaları başlatıldı, kaya parçaları ile su kaynayan gözler açılarak temizlendi.

ERDEM; “KOKAR, ADANA İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP”

Gerekli yasal yazışmaların sürdüğünü belirten Başkan Hülya Erdem; “Ceyhan’ın en önemli değeri şifalı Kokar’ın içler acısı hali bizi derinden üzüyor. Yapılan araştırmalarla bir çok hastalığa şifa olduğu kanıtlanan çamuru ve şifalı suyu ile Türkiye’de eşi benzeri zor bulunan Kokar’ı eski günlerdeki ihtişamına kavuşturmak için proje hazırlayacağız. Bizlerden desteğini esirgemeyen başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a teşekkür ediyorum. Ceyhan’ı önemseyen Zeydan Başkanımız Adana’ya yerli ve yabancı turistlerin gelmesi için büyük öneme sahip bu alandaki çalışmamızda tüm ekip ve ekipmanları ile çalışmalarımıza önemli katkılar sağladılar. Kokar, sit alanı olduğu için şu an  çok müdahale şansımız  yok. Vatandaşlarımızın isteği üzerine temizlik çalışmaları yapıyoruz. Sayın valimiz ve yetkili makamların da izni ile Kokar’ı bu içler acısı halinden kurtarmayı hedefliyoruz.  Vatandaşlarımızın havuzunda yüzerek şifalı çamurundan süreceği, etrafında yapılacak  ıslah çalışmaları sonucunda  piknik yapabilecekleri, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecek, bir alan  oluşturmayı hedefliyoruz. Ceyhan’ın tarihi bizim için çok önemli, tüm değerlerimize sahip çıkmak adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gönderen: Ceyhan Belediyesi
Konu:
Tarih: 12 Haziran 2020
Boyut:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Kan Merkezimizden Kan Bağışı için Form Doldurabilirsiniz
CEYHAN
ADANA
BAŞKANIMIZ

               

                           

 

NÖBETÇİ ECZANE
NÖBETÇİ ECZANE