Ceyhanlı Ünlüler

Ceyhan Belediyesi

HAKKI BULUT

3 Şubat 1945, Tunceli ili, Mazgirt ilçesi, Aktarla köyünde doğdu. İlkokul 5. sınıfa kadar doğduğu köyde, Ortaokul 1. sınıfı Tunceli, 2. sınıfı Mazgirt’de daha sonra Adana’ya göçtü ve ortaokul 3. sınıfı da Ceyhan’da bitirdi.
 

 

20 Mayıs 1947’de Ceyhan’da doğdu. Nazire Ada ile Ahmet Ada’nın oğlu. İlk ve ortaokulu Ceyhan’da okudu. Ceyhan Lisesi’nde okurken öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Çeşitli işlerde çalıştı. Kayseri’de devlet memurluğu yaptı. 1993’te emekli oldu.
(D.t: 1934 – ölümü 22 Nisan 1969), Ceyhanlı halk şairiFerrahi’nin asıl adı Mehmet Ali Ergattır. Babası Mustafa Ergat 1914–1918 yılları arasında Siirt ili Eruh ilçesi Kiver günümüzdeki ismiyle Çetinkol köyünden göç ederek Adana’nın Ceyhan ilçesi’nin Kurtkulağı Köyü’ne yerleşmiştir
 1945 yılında Adana Hürriyet Mahallesi’nde doğar. Ünlü dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur hayranı olan babası Cumali Bey, oğluna ‘Ferdi Tayfur’ adını koyar. En büyük isteği, onun iyi bir tahsil görmesidir. Ancak babasının öldürülmesi, okul hayatının yarıda kesilmesine neden olur. Çiftçilikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulunur. 16 yaşında şarkıcı olmak hayaliyle Adana’dan İstanbul’a gelir. O yıllarda kendini ispatlayamaz. Tekrar Adana’ya döner ve çiftlikte traktör şoförlüğüne devam eder. Bütün günü Çukurova’da pamuk taşımakla geçer.
TRT  Ankara Radyosu,Türk Halk Müzigi Ses Sanatçısı ve Koro Şefi Erkan Sürmen,16 Ocak 1946 Tarihinde Adana’da Dünya’ya Geldi.Melda Sürmen ile Evlidir.Emrah ve Nevin Sürmen Adında iki Çocuk babasıdır.İlkokulu adana’da Ortaokulu ve Liseyi Ceyhanda bitirmiştir.

Aşık Kara Mehmet  Siligünlü 1937 yılında Ceyhan’ın Gömürdülü köyünde doğmuştur.Önceleri yaşamını konar- göçer Yörük obalarında  geçirdiği için  bir okul eğitimi görmemiştir.İlkokulu dışardan bitirmiştir.Kendi kendini yetiştiren aşık  eski ve yeni türkçeyi okuyup yazabiliyor.1957 yılında askere giden  aşık 1964 yılında evlenmiştir.Yedi çocuğu vardır.Geçimini çiftçilikle sağlamaktadır.

 

 (14 Ekim 1960; Ceyhan, Adana – 9 Ocak 1994; Karataş, Adana), Türk eski millî futbolcudur. Profesyonel futbolcular Reşit Kaynak‘ın küçük kardeşi, Orhan Kaynak‘ın ise ağabeyidir. Diğer kardeşleri İrfan Kaynak, İlhan Kaynak ve Ayhan Kaynak da profesyonel futbolcu olmuştur.
Murat Göğebakan kimdirMurat Göğebakan, 9 Ekim 1968 tarihinde Adana‘da doğmuştur. Babasının adı Hasan, annesinin adı Hatice’dir. Baba tarafı Malatya, Darendeli, Anne tarafı ise Gaziantep‘lidir. Anne ve babası Almanya da çalıştığı için ilkokul başlayana kadar sürekli Adana-Almanya arasında yaşamak zorunda kaldı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu. 1986 yılında Hacettepe ÜniversitesiAnkara Devlet Konservatuvarına girdi. Üniversite eğitimini bitirdikten sonra da Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı. Bu yıllarda dergah eğitimi aldı, gitar dersleri verdi ve bar çalışmaları yaptı.
18 Nisan 1968 yılında Ceyhanda’da doğan Murat Kekilli; İlk, orta ve lise eğitimini de Adana’da tamamladı. Kocavezir Mahallesi’nde oturan ailesinin fakir olması nedeniyle tatillerde, Adana ve Ceyhan’da karpuz tarlalarında çalışmıştır.
15 Eylül 1914’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdu. 2 Haziran 1970’te yaşamını yitirdi. Toplumsal gerçekçi romanın usta kalemi, öykü ve roman yazarı. Asıl ismi Mehmet Raşit Öğütçü.
26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen‘in oğlu olarak Ceyhan’da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı.
15 Aralık 1976 tarihinde Adana’da doğdu. Liseden sonra grafikerlik üzerine eğitim aldı. 1996 yılında Miss Turkey güzeli seçildi. Aynı yıl Rafet El Roman’la evlendi.
Yaşar Kemal ya da doğum adıyla Kemal Sadık Gökçeli, 1923 yılında o dönem Adana sınırları içerisinde şimdiyse Osmaniye sınırları içerisinde olan Gökçedam’da (eski adıyla Hemite) doğmuş ; roman, senaryo ve öykü yazarıdır
Tolga Han kimdir, Türkiye’de dans denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridirTolga Han1947 yılında Adana Ceyhan’da doğmuştur. Asıl adı Mustafa Çinkitaş‘dır. 2007 yılında Dans Spı olduktan sonra mahkeme kararı ile sahne adı olarak kullandığı Tolga Han adını gerçek adı yaptırmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

HAVA DURUMU
CEYHAN
CEYHAN
NÖBETÇİ ECZANELER