İklim ve Coğrafya

Ceyhan Belediyesi

CEYHAN’IN İKLİM VE COĞRAFYASI

          İKLİM

            Ceyhan’ın iklimi klasik Akdeniz  iklimidir. Yazları çok sıcak ve kurak , kışları ise ılıman ve yağışlıdır. Yaz aylarında sıcaklık 45 c dereceyi bulurken, nem ,ise % 90’ı bulur. Sıcaklık kış aylarında ise ortalama 5 C dereceye kadar düşer.

            Yörede ortalama yağış 620 mm. İle 900 mm. Arasında değişir. Yağışın çok düşük olduğu dönemlerde kuraklık meydana gelir.Ceyhan’ın mevsim rüzgarları ,değişiklik arz eder. Kış aylarında alçak basınç alanı etkisinde kalan Ceyhan ,kuzeyden güneye inen bir hava akımının etkisindedir. Bu rüzgarlara Poyraz adı verilir.

           Yazın, güneyden kuzeye geçen hava akımına ise Lodos denir.

          COĞRAFİ KONUM

            Ceyhan Adana’nın 43 km. doğusunda Ceyhan Nehri’nin kenarında kurulmuş büyük bir ilçedir. Konum olarak  da Çukurova’nın tam ortasındadır. Kuzeyden Kadirli, İmamoğlu, güneyden Yumurtalık ,Dörtyol ,(Hatay’a bağlı), batıdan Yüreğir ve kuzeydoğudan Toprakkale  (Osmaniye’ye bağlı ) ilçeleri ile komşudur.

           YÜZEY ŞEKİLLERİ

          Ceyhan genişçe bir ova üzerine kurulmuş bu ovaya da ismini vermiş bir şehrimizdir.   Ceyhan’ın yüzey şekilleri oldukça sadedir. Yüzölçümü 1525 km.2 dir.

            Ceyhan sadece geniş taraflarında küçük dağlara rastlanır. Ceyhan’ın kuzeydoğusunda yer  yer kalkerli arazilere rastlanır. Eskiden arazinin büyük bir bölümü bataklıkken bu bataklıklar kurutularak tarıma kazandırılmıştır.

      BİTKİ ÖRTÜSÜ

        Ceyhan’ın  bitki örtüsünü makiler oluşturmaktadır. Ceyhan büyük bir ova olduğu için orman alanlar tahrip edilerek tarım alanlarına dönüştürülmüştür. Buna rağmen yer yer çam ormanlarına rastlanır.

        Ceyhan’da son yıllarda oluşturulan okaliptus (sıtma ağacı-selvi ) ormanları ise geniş alanlar kaplamaktadır. Yine tarımı geliştirmek için ekilen zeytin, turunçgil ,kavak ekili alanlar da geniş yer kaplamaktadır.

      ULAŞIM

            Ceyhan , güneyden ve kuzeyden iki önemli yolla çevrilidir.

        Avrupa’yı Asya’ya bağlayan E-5  karayolu Ceyhan’dan geçmektedir. Yine Pozantı-Mersin – Gaziantep otoyolu da Ceyhan’ın güneyden geçmektedir.

        Ceyhan, Adana hava alanına da 45 km. uzaklıktadır. Deniz ulaşımı için de Yumurtalık ve İskenderun Limanlarına yakındır.

         ORMANCILIK

            Ceyhan tabi orman bakımından fakirdir. Lakin kerestecilik maksadıyla okaliptüs ve kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ceyhan’da kerestecilik ve mobilyacılık gelişme göstermiştir.

        Ceyhan’da üretilen orman ürünleri genellikle kereste ve odun olarak tüketilmektedir.

         SANAYİ VE TİCARET

            Ceyhan sanayi kuruluşu bakımından gelişmiş ilçelerdendir. İlçede özellikle tarıma dayalı sanayi kuruluşları  gelişme göstermiştir.

        Ceyhan’daki en büyük sanayi kuruluşu BOTAŞ’ tır. BOTAŞ ’ta  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden ve geçmişte Irak’tan pompalanan petrol işleniyor ve bir bölümü de yumurtalık Limanı aracılığıyla dış tüketime sunuluyor.

        CEYTAŞ (Ceyhan Tekstil Sanayi A.Ş.) faaliyet gösterdiği tekstil sektörü, ülkemizde sanayileşmenin önderliğini yapan en yaygın ve en fazla istihdam sağlayan sektörlerden biridir.

        Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krize rağmen CEYTAŞ , krizden fazla etkilenmeden çalışmalarını sürdürmektedir.

        ÖZMAYA, ülkemizdeki  en büyük maya fabrikalarından biri olup, Fransız şirketidir. Şirkete bağlı olarak Amasya ve Ceyhan’da iki ayrı fabrika bulunmaktadır.

        ÖZMAYA Fabrikası ilçemiz için önemli bir işçi istihdam alanıdır.

            Toros Gübre Fabrikası, 1981 yılında faaliyete geçen Ceyhan tesisleri 330000  ton/yıl gübre üretim kapasiteli olup, ayrıca 660000 ton/yıl  torbalama kapasiteli tesislerine ve yılda 1000000 tona varan sıvı ve katı yük yükleme , boşaltma ve depolama tesislerine sahiptir.

        Tesislerde yurt içi ihtiyaç için her türden kompoze gübre üretimi yanında, muhtelif gübre ve gübre hammaddeleri ile petrol ürünlerinin transit sevkıyatı yapılarak önemli ölçüde döviz geliri elde edilmektedir.

        BOTAŞ, 27 Ağustos 1973 tarihinde Irak ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında imzalanan Ham Petrol Boru Hattı , Kerkük’ten başlayarak Akdeniz’de Ceyhan terminalinde son bulmaktadır.

        Dünyanın en uzun ve en modern boru hatlarından biri olarak inşaa edilmiş bulunan Irak-Türkiye Boru Hattı, Körfez Savaşı’ndan sonra Irak’a uygulanan ekonomik yaptırım münasebetiyle işlevinde azalma olmuştur.

        BOTAŞ, tam kapasite ile çalıştığı dönemlerde ülkemizin döviz merkezlerinden biri iken günümüzde ambargo münasebetiyle gelirde azalma görülmüş bu olumsuzluk ülkemiz ve yöremizi de etkilemiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Kan Merkezimizden Kan Bağışı için Form Doldurabilirsiniz
CEYHAN
ADANA
BAŞKANIMIZ

               

                           

 

NÖBETÇİ ECZANE
NÖBETÇİ ECZANE