KIRGIZİSTAN CELALABAT SUZAK

Ceyhan Belediyesi

Adana Ceyhan Belediyesi (Türkiye cumhuriyeti) ve Kırgızistan Cumhuriyeti Celalabat Eyaleti Suzak Belediyesi Arasındaki ‘Kardeş Şehir’ İşbirliğine Dair Protokol Taslağı

      Adana Ceyhan Belediyesi ve Celalabat Eyaleti Suzak Belediyesi arasında Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Teknolojik bilgi alışverişi yapak iki şehir halkı arasında yakın dostluk ilişkileri geliştirmek sureti ile ”Kardeş Şehir İlişkisi” kurmuşlardır.

İki şehrin Belediye başkanları, Belediye Meclislerinin kendilerine vermiş olduğu yetkiyle bu resmi protokolü imzalamaktadırlar.

İki Belediye, Dünya barışının güçlenmesi, toplumların birbiriyle yakınlaşması şehir yaşamında kardeşliğin sağlanması, kültürel zenginliğin aktarılması, gelenek göreneklerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalışacaktır.

İki Belediye karşılıklı saygı ve eşit haklar çerçevesinde, yakın dostluk, güven ve barış içerisinde, iki şehir halkının toplumsal ilişkilerini ”Kardeş Şehir” işbirliği programıyla güçlendireceklerdir.

Bu antlaşma iki şehir açısından şu faydaları sağlayacaktır.

1.Sivil toplum örgütleri arasında bilgi alışverişi kurulmak sureti ile sivil bağlar güçlenecektir.

2.Kültür birikimlerinin Dünya’ya sunulmasında birliktelikler sağlanacaktır.

3.Eğitim, Kültür, Spor alanlarındaki beraberlikler karşılıklı ilişkileri güçlendirecektir.

4.İki Kardeş Şehir arasındaki ekonomik ilişkiler ticari geliştirecek, beraberinde ticari kurumlar arasındaki teknolojiye dayalı bilgi alışverişi güçlenecektir.

5.Bilimsel ve teknik işbirliği sağlanacaktır.

6.İki Kardeş Şehir arasındaki turizm ilişkisi güçlenecektir.

7.Çevre kirliliğine karşı tabiatın korunması gibi iki tarafı da yakından ilgilendiren alanlarda ortak çalışmayla daha temiz bir dünya için katkı sunulacaktır.

8.İki Kardeş Şehir arasında oluşacak organizasyonlar Belediyeler tarafından desteklenecektir.

9.Yatırım ve ticari işler maksadıyla Celalabat Eyaleti Suzak şehrine yerleşmek isteyen Ceyhan’lılara aynı maksat ile Ceyhan’a yerleşmek isteyen Celalabat Eyaleti Suzak’lılara her iki belediye yardımcı olacaklardır.

10.Her iki Belediye de kendi mücavir alanları içerisinde yatırım amaçlı arsa, bina ve benzeri tesisleri yapma, yaptırma, kiralama veya tahsis etmeye birbirlerine yardımcı olacaklardır.

İki Şehrin vatandaşları arasında oluşacak samimi dostane ilişkiler ile Dünya barışına da katkı sağlayacağı inancıyla, Türkçe ve Kırgızca olmak üzere iki sayfadan oluşan bu protokol, …………………. 2011 tarihinde Adana Ceyhan’da imzalanmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

HAVA DURUMU
CEYHAN
CEYHAN
NÖBETÇİ ECZANELER