Türbe ve Yatırlar

Ceyhan Belediyesi

1- ŞEYH ABDÜRREZZAK DEDE ZİYARETİ ,
(BULAMAÇ DEDE)
Yörede, Bulamaç Dede olarak bilinen, Şeyh Abdürrezzak Dede’nin türbesi, Adana’nın Ceyhan İlçesi’ne bağlı İsmailiye Köyü’ndedir. Türbe sandukanın bulunduğu bir odadan oluşmuştur. Odanın ortasına gerili ipin üzerinde bebek patikleri ve saç örgüleri asılmıştır. Haftanın her günü, çeşitli sorunlar yüzünden türbeye ziyaretçiler gelmektedir. Adak olarak kurban kesildiği gibi mum ve günlük de yakılmaktadır.

2-KARATAŞ DEDE ZİYARETİ ,

Adana’nm Ceyhan İlçesi’ne bağlı Havraniye Bu-cağı’nda, Havraniye Camisi’nin içinde yer alan ziyarette adak olarak horoz kesip fakirlere dağıtılmaktadır.

3-BOĞA DEDE ZİYARETİ ,

Adana’nm Ceyhan İlçesi’ne bağlı Misis Kasaba-sı’nın Dedeler Köyü’de bulunan ziyarette ziyaretçiler kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için gitmektedirler. Adak olarak boğa kesilmektedir

4-DURHASAN DEDE ZİYARETİ ,

Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde kendi adıyla anılan köyde bulunan ziyaretten iyileşmek için sandukanın ayak ucunda bulunan bulunan açıklıktan toprak alınıp suya karıştırılarak içilmektedir. Adak olarak da kurban kesilmekte, mum yakılmakta ve mevlit okutulmaktadır.

5-CABBAR DEDE ZİYARETİ ,

Hakkında sözlü kaynaklar dışında bilgi bulunmayan Cabbar Dede adına yapılan türbe Adana’nm Ceyhan İlçesi’ne bağlı Misis Bucağı’nm 20 km. güneyinde Kütüklü Köyü yakınındadır. Aynı adı taşıyan camî ile bitişik olan türbenin kapısında dilek taşı bulunmaktadır. Ziyaretçiler gözlerini kapatarak dilek taşının üzerine çıkarak dua okumaktadır. Ziyaretçi gözlerini açtığında saat yönünde döndüğünü görürse dileğinin olacağına inanılmaktadır. Ziyaretçiler türbede adak olarak mum yakmakta, Kur’an okumakta ya da okutmakta, mevlit okutmakta, kurban kestirmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

HAVA DURUMU
CEYHAN
CEYHAN
NÖBETÇİ ECZANELER